Mandlový likér a jeho kouzlo

0 Comments

Mandlový likér je velice populární v Itálii, kde se tento nápoj, připomínající nahořklou chuť mandlí a jejich vůni, používá i k vylepšení kávy či zmrzliny.

V historii má tento likér romantický původ, Italové jej považují za jejich vynález a jsou na něj patřičně hrdí.

Legendou opředený původ

Původ nejznámějšího mandlového likéru není znám, je však opředen hlavně legendami. Kdo doopravdy jako první přišel s tímto likérem se tak nejspíše nedozvíme. Podle legendy se však zrodil mandlový likér opravdu hodně romanticky. Psal se rok 1525 a jeden začínající umělec byl pověřený výzdobou kostela v italském městečku Saronno. Předlohou pro portrét Madonny se mu stala místní mladá a ovdovělá hostinská. Podle legendy se však stala rovněž jeho milenkou. Aby mu dokázala svou náklonnost, chtěla ho obdarovat. Dárkem se stal destilát, ve kterém nechala máčet mandle a pecky meruněk. Více jí její skromné poměry nedovolovaly. A tak nějak prý vznikl první likér, který se později díky svému mandlovému aromatu začal nazývat mandlový likér.

likér1

V současnosti se výrobě tohoto likéru věnuje celá řada značek. Některé firmy k výrobě opravdu mandle používají, jiné se bez nich obejdou. Jak už zmiňuje legenda, využívají se i pecky z meruněk a dále různé byliny a koření, třeba vanilka. Výsledný likér má hořko-sladkou chuť a příjemnou vůni. Obsah alkoholu je různý. Pohybuje se od 25 % alkoholu do 40-41 %. V poslední době jsou oblíbenější spíše slabší likéry.

Díky svým chuťovým a aromatickým vlastnostem se tento likér uplatňuje i v cukrářství a je součástí mnoha dortů a dezertů. Můžete jej najít i v nejslavnějším italském dezertu Tiramisu. Je součástí mnoha krémů a polev.

likér

Vhodný dárek

Kvalitní lahev mandlového likéru může posloužit jako skvělý dárek pro přátele, se kterým uděláte radost jak ženám, tak mužům. Můžete zvolit i některý vzácnější likér, který se dostane na trh v limitované edici. Takové lahve jsou většinou i velice zajímavé z estetického hlediska a budou tak ozdobou každého domácího baru.

4/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup