Hyperloop: nejkomfortnější doprava světa?

Evoluci nelze zastavit a jinak tomu není ani v dopravě. První parní lokomotivy byly sestaveny již ve třicátých letech 19. století a dnes vám představujeme průlomové stroje, které cestují rychlostí, o které se tenkrát lidem mohlo jen zdát.
Elon Musk, americký podnikatel, přišel v roce 2013 s revolučním konceptem na vysokorychlostní a zároveň jeden z nejkomfortnějších způsobů dopravy vůbec. Hyperloop – tubus pohybující se pomocí elektromotorů a vzduchových kompresorů.
tunel metra

Kde budeme tubus potkávat?

Ve finálním hlasování bylo zvoleno devět tras, které by byly vhodnými kandidáty pro prvotní stavbu.
·         Německo
·         Polsko
·         Španělsko – Maroko
·         Nizozemsko
·         Korsika – Sardinie
·         Estonsko – Finsko
·         Velká Británie (3x)
Nejdelší trasa by podle informací měla být v Německu. Měřila by neskutečných 1 991 km.
Některé z tras by dokonce měly vést přes moře, dokonce i pod vodou. V roce 2016 začala v USA konstrukce prototypu dráhy kvůli testování. Momentálně je dráha dlouhá 500 metrů a váží více než jeden milion kilogramů. Předpokládaná cena za jeden kilometr je přibližně 30 milionů dolarů, a proto indický premiér do projektu investoval astronomických 59 miliard dolarů a tím stále nekončí. Mezi hlavní výhody transportu tubusem by měla být převážně jeho rychlost, která by se měla rovnat rychlosti dnešních dopravních letadel. Nevyřešené zatím zůstává přetížení lidského organismu v kapslích. Společnost ovšem plánuje nejen transport lidí, ale i různého materiálu, což by byl určitě velký krok pro lidstvo.
vlak na mostě
Spekuluje se i o tom, že by se Hyperloop mohl ukázat na Slovensku. Trasa by vedla z Bratislavy do Vídně a cesta by trvala pouhých 8 minut. Další nevýhoda spočívá v kratších vzdálenostech. Zní to vtipně, ale je to tak. Tubus by měl nedostatečný prostor pro plynulé zrychlování, což by se negativně ukázalo na ceně, a proto jsou delší vzdálenosti mnohem efektivnější.
 

Previous post Vizitka na internetu
Next post Přirozená ochrana proti potu- Organický deodorant