Jsou fotovoltaické panely skutečně ekologické?
Není tomu tak dávno, co jsme na střechách mnoha domů našli fotovoltaické panely Elektrocentraly.cz. Mělo se jednat o možnost, jak si můžeme sami vyrábět elektřinu, a stát se tak nezávislí na velkých poskytovatelích, kteří si za své služby účtují často velké peníze.
Navíc zde byla i ta výhoda, že se jedná o ekologicky nezávadný zdroj – při výrobě elektrické energie ze slunce nevznikají žádné zplodiny. Jejím používáním tedy zároveň pomáháme životnímu prostředí. A to vše zní rozhodně dobře – ušetříme a navíc i děláme něco pro přírodu. Není divu, že to přilákalo mnoho lidí.
Nejprve je potřeba říci, že solární panely nejsou novým vynálezem, i když jako zdroje elektřiny pro domácnost se začaly používat až v relativně nedávné době. Již dávno předtím ale byly častým zdrojem elektřiny například pro kalkulačky.
Zde jejich výkon naprosto stačil, neboť kalkulačka ke svému provozu mnoho proudu nepotřebuje. Domácnost je však poněkud náročnější. A zde se právě ukázal hlavní problém: výkon těchto solárních panelů se zkrátka ukázal jako nedostatečný. Nebyl totiž schopen pokrýt spotřebu elektřiny běžné domácnosti.
Problémem se ukázalo samotné naše podnebí. Když se podíváme na statistiky, zjistíme, že po většinu roku je zataženo, či přinejmenším pod mrakem. To znamená, že panely nemohou pracovat na plný výkon. Navíc je třeba připočíst i fakt, že v zimě je hodin slunečního svitu zkrátka málo. Když to vše spojíme, zjistíme, že zkrátka není šance vyrobit dostatek proudu.
Co se ekologie týče, pak ani zde to není žádná sláva. Jistě, při výrobě elektřiny žádné zplodiny nevznikají. To se však nedá říci o výrobě panelů samotných. Ty jsou navíc vyrobeny z látek, které nejsou zrovna přátelské životnímu prostředí. A vzhledem k tomu, že mají relativně krátkou životnost, a zatím nemáme ekologický způsob jejich likvidace, je jasné, že přírodu zatěžují poměrně dost.
Proto pokud nad fotovoltaikou přemýšlíte, dobře si vše spočítejte, především pak spotřebu. Pak nebudete zklamaní výsledkem.