Sultanát Omán-poznejte moře, památky i tradiční působ života

Tato země byla dlouhá léta pro turisty poměrně nedostupná, a možná právě proto se zde zachovaly typické arabské prvky. Většinu plochy Ománu sice zabírá rozsáhlá poušť, ale i ta je protkána v osídlených oblastech zelenými oázami. Sultanát si tenhle luxus může dovolit už z toho důvodu, že na jeho území leží největší ložisko ropy na světě. I proto zde najdeme turistická letoviska, ve kterých si můžete dopřát skutečný luxus. Kromě koupání v moři, máte možnost si zalyžovat na dunách největší světové pouště Rub´Al Khali, nebo navštívit kočující beduíny pasoucí stáda koz a ovcí. Pro většinu Evropanů je zajímavé zjištění, že symbolem této země je strom Boswelia sacra, jeho, název sice většině z nás nic neříká, ale téměř všichni známe kadidlo, které se z tohoto stromu získává a patří k velmi cenné a důležité vývozní surovině.
al hamra
Pro ty, kteří chtějí poznat trochu víc než pláže u výborně fungujících hotelů, jsou připraveny výlety za přírodními i kulturními památkami. Vypravit se můžete například na tamější nejvyšší horu Jebel Shams, ležící v pohoří Al Hadžar (3009 m), nebo obdivujte památka UNESCO, jako středověké město Kalhat, nebo archeologické naleziště Bat. Za návštěvu stojí i staré pevnosti Bahla a Nizwa.  Hlavní město Muscat může nabídnout návštěvníkům také řadu památek, jako novou sultánovu mešitu, či Královskou operu.
Rozhodně se nezdráhejte ochutnat zdejší kuchyni, která obsahuje kromě kozího a skopového masa, také rýži, nebo všudypřítomné datle. V každém pokrmu se setkáme s různými druhy koření, které dává jídlu správný šmrnc. Pokud se vám naskytne možnost podívat se na zdejší velmi oblíbené velbloudí závody, určitě ji využijte, protože vstup je zdarma.
palác sultána
Zábavu pořádají obvykle královské rodiny a vítěz získává hodnotné ceny v podobě aut, nebo velké sumy peněz. Dříve na velbloudech závodili malí chlapci, ale dnes, z bezpečnostních důvodů, jsou na zvířata připevněny pouze figuríny s elektrickými motorky s pohánějícím bičíkem.
V Ománu tedy můžete prožít skutečně zažít dny relaxace, ale i objevování.  

Previous post Malta – jednota v rozmanitosti
Next post Výhodná úprava pro všechny