Malta – jednota v rozmanitosti

Malta (respektive Maltská republika) má za sebou neuvěřitelně pestrou a bohatou historii. Díky své dokonalé strategické poloze (95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska) toto malebné souostroví postupem dějin obývalo hned několik národností, jako Féničané, Kartáginci, Římané, Francouzi či obyvatelé Spojeného království. Od poslední jmenované země taktéž Maltská republika v roce 1964 nabyla nezávislosti. Datum vstupu této země do Evropské unie je snadno zapamatovatelný, jelikož se tak stalo stejně jako v případě České republiky – tudíž 1. května 2004. Mezi úřední jazyky patří maltština, angličtina a italština, úřední měnou je euro.

rybářská loď
Co se týče demografie, Malta je velice hustě obydleným územím. Na rozloze pouhých 316 km2 žije bok po boku zhruba na 450 000 obyvatel všech možných národností. Definovat typického „Malťana“ je tedy zhruba stejně tak jednoduché, jako vyhýbání dvou dopravních prostředků v úzkých uličkách maltských měst. Od toho se taktéž odvíjí způsob života místních vůbec. Obyvateli střední Evropy způsobí první pohled na dopravu a vůbec styl života ve městech v rámci běžného pracovního dne hned několik vrásek na čele. Dojem na první pohled chaotického systému však po pár hodinách pomine a vy zjistíte, že v té směsici hluku, klaksonů a nadávek existuje něco, co má svůj řád a funguje to.
Geograficky Maltu tvoří několik větších či menších ostrovů, z nichž však pouze 3 jsou trvale obydlené. Konkrétně ostrov Malta (246 km2), na kterém se taktéž nachází mezinárodní letiště a hlavní město Valletta, dále Gozo (v maltšině Ghawdex, 67 km2) a nakonec nejmenší obydlený ostrov Comino (v maltštině Kemmuna, 3 km2), na kterém žije trvale údajně pouze 6 osob. Ze své vlastní zkušenosti rozhodně doporučuji navštívit všechny výše uvedené ostrovy. Za pár euro vás z přístavního města na severu ostrova Malta rejdařské společnosti za několik desítek minut přepraví na oba z nich. Na své si tak přijdou jak milovníci lenošení, kterým je k dispozici několik písčitých či kamenitých pláží, tak dobrodružnější typy, které mohou využít bohaté možnosti potápění či horolezectví na zdejších pobřežních útesech, které jsou téměř všudypřítomné. Díky své bohaté historii taktéž zaplesá srdce každého milovníka architektury. Nepřeberné množství míst, která můžete na ostrovech obdivovat, jsou pak k dispozici v přehledných brožurách pro turisty, které jsou k dispozici téměř na každém veřejném místě.
domek na pobřeží
Na Maltu doporučuji cestovat mimo hlavní sezónu, kdy už vesměs není osídlena turisty, Ideálním obdobím pro návštěvu jsou podzimní měsíce, kdy středomořské klima nabízí teplotu vzduchu i moře kolem příjemných 20°C.
Šťastnou cestu!     
 

Previous post Kupujete nebo stavíte dům? Tyto věci na něm oceníte!
Next post Sultanát Omán-poznejte moře, památky i tradiční působ života